ايران کدکس | نمایشگاه دائمی سیستم‌های شناسایی خودکار
 

کاتالوگ

ورود به سیستم
شناسه:
رمز عبور:
فراموشی رمز    رویت محصولات براساس سازنده


 

صدور کارت ملی هوشمند، دهه فجر امسال اجرایی می شود

۱۷ خرداد ۱۳۹۰

دادنا: صدور کارت ملی هوشمند ، دهه فجر امسال اجرایی می شود.

به گزارش واحد مركزي خبر، رئیس سازمان ثبت احوال امروز در نظرآباد استان البرز گفت : مطالعات این طرح از سال گذشته آغاز شد و هم اکنون بصورت آزمایشی در استان قم در حال اجراست و در صورت مثبت بودن نتایج آن از دهه فجر امسال اجرای این طرح در کشور فرا گیر می شود.

محمد ناظمی اردکانی با بیان این که این کارت 42 ویژگی دارد گفت : شناسایی ، تصدیق هویت و امضای دیجیتال 3 کاربرد اصلی کارت ملی هوشمند است.

رئیس سازمان ثبت احوال ، کارت ملی هوشمند را کلید ورود به دولت الکترونیک دانست و افزود : از طریق این کارت می‌توان در انتخابات شرکت کرد و امور بانکی و امور اداری سایر دستگاه‌های اجرایی کشور را انجام داد.

ناظمی اردکانی افزود: فعلاً مشخصات هویتی افراد در کارت هوشمند ثبت می شود اما شرایط لازم در این کارت برای مشارکت نهادهای دیگر نیز لحاظ شده است. صدور شناسنامه های رایانه ای نیز امسال در همه ادارات ثبت احوال سراسر کشور آغاز شد.

به گفته اسماعیلی مدیرکل سجلی سازمان ثبت احوال کشور شناسنامه های جدید، 18 کد امنیتی دارد و دارای چاپ اختصاصی برجسته ، زمینه و هولوگرام حفاظتی ، عکس اسکن شده ، طراحی ایرانی چاپی، شماره ملی ، بارکد شمالی ملی، سری سریال پانچ شده و صفحه مهرهای ضروری پرس شده است.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز به تازگی از تاسیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایرانیان خبر داد و گفت : این طرح ابتدا برای جمعیتی محدود و مشخص مانند مسوولان کشوری ، مقامات نظامی ، خانواده‌های شهدا ( برای شناسایی مفقودان جنگ ) و در مرحله بعد برای مجرمان سابقه دار و زندانیان تشکیل و سپس به تدریج برای همگان اجرا می شود.

به گفته ادیب زاده بانک اطلاعات هویت ژنتیکی افراد شامل نمونه DNA و مشخصات فردی مانند نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، شماره شناسنامه و ... است که در موارد لزوم کاربردهای بسیار مفیدی خواهد داشت.از مهم‌ترین کاربردهای بانک اطلاعات هویت ژنتیکی ایرانیان می توان به شناسایی هویت افراد در سوانح هوایی و ... اشاره کرد.